Výskyt spalniček a možnosti laboratorního vyšetření
V letošním roce jsme opět, podobně jako v letech předchozích, svědky epidemie spalniček v České republice. Moravskoslezský kraj patří k nejvíce zasaženým v rámci ČR. Obdobná situace je i v řadě dalších evropských států. Příčinou zvýšeného výskytu spalniček je kromě snižující se proočkovanosti také tzv. vyvanutí imunity, ke kterému dochází i u osob řádně očkovaných dvěma dávkami vakcíny. K tomuto jevu dochází s plynutím času, tedy osoby očkované před delší dobou mají vyšší pravděpodobnost, že imunita již vyvanula a jsou tedy ve vyšším riziku onemocnění spalničkami. Jednici po přirozeně proběhlé nákaze, což jsou především osoby narozené ještě před zahájením plošné vakcinace v r. 1969, jsou naopak proti spalničkám chráněni nejspolehlivěji.
Informace
- Detailní informace o aktuální situaci týkající se spalniček lze najít na webu Státního zdravotního ústavu
- Epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji monitoruje Krajská hygienická stanice v Ostravě
- Základní informace týkající se průběhu spalniček a opatření k zabránění jejich šíření jsou shrnuty na informačním letáku KHS Ostrava
S ohledem na jev vyvanutí imunity není ani v minulosti proběhlé očkování dvěma dávkami zárukou dostatečné imunity proti spalničkám. Při epidemiích v ČR v minulých letech významná část pacientů onemocněla spalničkami i přesto, že byli očkováni dvěma dávkami vakcíny (22,6% při epidemii v Ústí nad Labem v roce 2014 a 42% při epidemii v Moravskoslezském kraji v roce 2017). Data z letošního roku rovněž ukazují velký počet nemocných ve věkových skupinách, které patří mezi proočkované, stoupající počet nemocných s věkem potvrzuje efekt vyvanutí imunity. Naopak v nejvyšších věkových skupinách zahrnujících osoby s imunitou po přirozené nákaze je výskyt spalniček minimální (Graf). Zkušenosti dále ukazují, že významný podíl nemocných tvořili zdravotníci (28,9% při epidemii v r. 2014 a 21% v roce 2017), kteří patří mezi nejvíce exponované osoby při probíhající epidemii.
Opatřením pro zamezení šíření spalniček je zajištění dostatečné imunity proti spalničkám, a to především u zdravotníků, ale i u dalších osob přicházejících do kontaktu s nemocnými. Imunitu proti spalničkám je třeba potvrdit laboratorním vyšetřením, nestačí záznam o očkování provedeném v minulosti. Vzhledem k tomu, že není stanovena ochranná hladina protilátek, považuje se za průkaz imunity jakýkoliv pozitivní výsledek specifických protilátek proti spalničkám ve třídě IgG bez ohledu na jeho číselnou hodnotu. Negativní a hraniční hodnoty IgG protilátek nezaručují dostatečnou ochranu před spalničkami a těmto osobám je doporučeno přeočkování nebo karanténní opatření, pokud byly ve styku s nemocným se spalničkami.
Na webu Ministerstva zdravotnictví byl zveřejněn dokument (https://www.mzcr.cz/dokumenty/opatreni-ministra-zdravotnictvi-ke-zvyseni-proockovanosti-proti-spalnickam-u-zdr_16851_1.html) týkající se opatření ke zvýšení proočkovanosti zdravotnického personálu proti spalničkám.
Pro potvrzení diagnózy onemocnění spalničkami se provádí stanovení protilátek IgG a IgM a přímý průkaz virové RNA metodou RT-PCR z výtěru z nosohltanu, krve nebo moče. U vakcinovaných osob je sérologická diagnostika méně spolehlivá z důvodu nízkých hladin IgM protilátek, které mohou být pod detekčním limitem metody zvláště, je-li použita málo citlivá diagnostická metoda. V prvních dnech onemocnění dochází k prudkému vzestupu IgG protilátek, který je zaznamenán jako signifikantní (tedy minimálně 4-násobný) vzestup titru protilátek metodou KFR v párových sérech.
Na druhou stranu, pozitivní nebo hraniční IgM protilátky nemusí být vždy projevem probíhajícího onemocnění, objevují se i po očkování nebo mohou být důsledkem bezpříznakového boostru při opakovaném setkání s virem.
Vhodným doplněním a zpřesněním diagnostiky je zejména ve vakcinované populaci přímý průkaz metodou RT-PCR, jehož pozitivita předchází protilátkovou odpověď.
Vyšetření hladiny protilátek pro veřejnost
Odkazy
- Fabiánová K, Manďáková Z, Lexová P et al. Souhrn aktuálních poznatků v prevenci onemocnění spalničkami; doporučení Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) v kontextu současné epidemiologické situace v ČR. Zprávy CEM (SZÚ Praha) 2018;27(5) http://www.szu.cz/tema/prevence/souhrn-aktualnich-poznatku-v-prevenci-onemocneni-spalnickami
- Spalničky – informace o výskytu v ČR dle údajů hlášených do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). SZÚ, 2019. http://www.szu.cz/tema/prevence/spalnicky-1-1-2019-10-3-2019
Aktuality
Vyhlašovatel oznamuje svůj úmysl zadat veřejnou soutěž s výše uvedeným názvem dle § 1772 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, dle pravidel pro veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku. Tímto Vás vyzývá k podání nabídky do této veřejné soutěže.
Vánoční provoz pokladny v Ostravě
Během vánočních svátků 23.12 -31.12.2024 bude zkrácena provozní doba pokladny v Ostravě pouze do 13.30 hod.
Nabídka zaměstnání
Prohlédněte si nové pracovní nabídky
Odběry vzorků na konci roku 2024
Termíny pro letošní výsledky analýz vzorků.
Evropský testovací týden
Poradny Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě se připojí k Evropskému testovacímu týdnu HIV a rozšíří provozní dobu.
Zobrazit všechny aktuality