Význam transmisní elektronové mikroskopie v diagnostice infekčních nemocí
Transmisní elektronová mikroskopie (TEM) je na virologii Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě využívána již od roku 2005 a je stále důležitou a nenahraditelnou metodou přímé diagnostiky v mikrobiologii, která umožňuje rychlou detekci infekce na základě zřetelné morfologie.
Transmisní elektronová mikroskopie (TEM) je na virologii Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě využívána již od roku 2005 a je stále důležitou a nenahraditelnou metodou přímé diagnostiky v mikrobiologii, která umožňuje rychlou detekci infekce na základě zřetelné morfologie.
Pomocí elektronové mikroskopie dokážeme poměrně rychle diagnostikovat přítomnost virů a bakterií v klinickém materiálu. Vzhledem k velikosti virů v řádu nanometrů je elektronová mikroskopie jediným způsobem zobrazení virových částic. Nespornou výhodou této neselektivní metody je možnost diagnostiky všech agens přítomných ve vzorku na rozdíl od jiných alternativních a mnohdy vysoce specifických metod přímého průkazu. Tím je tato metoda unikátní, neboť s jejím využitím lze detekovat a zobrazit jakékoliv viry přítomné ve vyšetřovaném vzorku včetně těch, jejichž přítomnost nebyla předpokládána nebo které nejsou dosud známy. Elektronovou mikroskopií lze rovněž identifikovat neznámé viry, které byly vykultivovány na tkáňových kulturách. Elektronový mikroskop poskytuje návaznost a komplexnost mikrobiologické diagnostiky. Je důležitou doplňkovou metodu k ostatním metodám přímé diagnostiky. TEM je jedinou metodou přímého průkazu agens, která v případě pozitivního výsledku poskytuje spolehlivě pravdivý důkaz o existenci virů v klinickém materiálu. Nezastupitelný význam má nejen v diagnostice virů, ale i spirochet a to především rodu Borrelia, které často nalézáme v mozkomíšním moku u pacientů s projevy meningitidy či meningoencefalitidy. Za pozitivní výsledek TEM je považován nález nejen celých spirochet, ale i jejich fragmentů.
Pro zvýšení citlivosti a specifičnosti metody byla na ZÚ se sídlem v Ostravě zavedena imunoelektronová mikroskopie (IEM) s využitím specifických protilátek proti OspA a OspC antigenům (Borrelia Burgdorferi) a protilátek značených zlatem.
- TEM využívá metody negativního kontrastu, kdy dochází k vizualizaci substrukturálních detailů až do velikosti 2nm.
- Klinický materiál pro TEM – mozkomíšní mok, kožní léze, stolice, moč, různé laváže, výtěry, bioptický materiál, tkáňové kultury a podobně.
- Transport vzorků do laboratoře ZÚ se sídlem v Ostravě – odebrané biologické vzorky se uchovávají a transportují při teplotě 2-8 °C.
- Externí hodnocení kvality - každoroční účast ZÚ se sídlem v Ostravě v External Quality Assessment Scheme (EQA) Kochův Institut, Berlin
Aktuality
Vyhlašovatel oznamuje svůj úmysl zadat veřejnou soutěž s výše uvedeným názvem dle § 1772 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, dle pravidel pro veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku. Tímto Vás vyzývá k podání nabídky do této veřejné soutěže.
Vánoční provoz pokladny v Ostravě
Během vánočních svátků 23.12 -31.12.2024 bude zkrácena provozní doba pokladny v Ostravě pouze do 13.30 hod.
Nabídka zaměstnání
Prohlédněte si nové pracovní nabídky
Odběry vzorků na konci roku 2024
Termíny pro letošní výsledky analýz vzorků.
Evropský testovací týden
Poradny Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě se připojí k Evropskému testovacímu týdnu HIV a rozšíří provozní dobu.
Zobrazit všechny aktuality